Estetska stomatologija

Prirodan, lep osmeh je jedna od vizuelno najatraktivnijih obeležja koje neko može da poseduje. Nažalost mnogi ga skrivaju ili ga se stide. Zapušten i estetski problematičan osmeh dokazano utiče na samopouzdanje i može da naruši kvalitet života u socijalnom, emotivnivnom, pa i profesionalnom smislu.

Poznato je da mnogi tokom svog života ulažu značajna sredstva u izgled, estetske intervencije, odeću i kozmetiku, a zapostvaljaju zdravlje zuba i oralnih tkiva. Godine bez kontrolnih stomatoloških pregleda i neadekvatnih stomatoloških zahvata ostavljaju pacijente sa sve kompleksnijim problemima i narušenim izgledom zubnog niza.

Bilo kakvo da je stanje Vaših zuba, mi posedujemo znanje da Vam pružimo “osmeh iz snova”. Nove tehnike u rekostruktivnoj i adhezivnoj stomatologiji, zubni implanti, novi keramički materijali, ortodontski tretmani, Digital Smile Design, inovativni protokoli sanacije, mogu dati odlične rezultate i kod najzapuštenijeg i višestruko oštećenog zubnog niza. Mi smo specijalizovani za saniranje najkompleksnijih slučajeva od kojih su mnogi od strane naših kolega proglašeni kao beznadežni.

Dok budemo rekonstruisali Vaš zubni niz uvek ćemo se pridržavati etičnosti, minimalne invazivnosti i postulata estetske vrednosti prirodnog osmeha. Bilo da manji restaurativni rad usklaÄ‘ujemo sa Vašim zubnim nizom, podmlaÄ‘ujemo izgled vaših zuba ili čak kreiramo potuno novi osmeh dajući Vašoj ličnosti željenu dinamiku i karakter, napravićemo rezultat koji obezbeÄ‘uje harmoniju izmeÄ‘u Vaših zuba, desni, usana i lika.

Keramičke fasete

Keramičke fasete

Primer: Fasete Vedrica Fasete Mila Fasete, Borislav Fasete Ivan Fasete, Irina

Keramičke fasete su minimalno invazivni oblik estetskog poboljšanja izgleda zuba.

Keramičnke fasete nazivaju se još i keramički viniri. Fasete, odnosno viniri su prvo sredstvo za trajnu promenu izgleda osmeha jer se postavljaju direktno na zub menjajući mu oblik i boju. Keramičke fasete se mogu visoko precizno izraditi tako da nadoknade samo jedan deo zuba (npr. polomljen ugao) ili da netipičnu formu nekog zuba vizuelno prevedu u tipičnu. Uvek izuzetno izgledaju!

Keramičke fasete mogu biti tanke i do 0.3 mm i cementiraju se na spoljnu površinu minimalno brušenog ili uopšte nebrušenog zuba.

Mana je da se ne mogu uvek postaviti. NajčešÄ‡i limitirajući faktori su značajno destruisani zubi ili pacijenti sa odreÄ‘enim lošim navikama, škrgutanje zubima ili kod zuba koji već imaju neku drugu nadoknadu.

CDEI izraÄ‘uje vinire isključivo u zubotehničkim laboratorijama. Smatramo da je veština kojom se u delu milimetra igrom svetlosti i keramičkog materijala osmehu daje potpuno novi izgled svojstvena samo ljudima koji su profesionalni život posvetili zubnoj tehnici i keramici.

U nekim slučajevima kada je želja za individualizacijom manja izraÄ‘ujemo vinire CAD/CAM tehnologijom u kraćem roku. U oba slučaja izraÄ‘ujemo vinire od IPS e.max materijala.

Bezmetalna keramika

Bezmetalna keramika

Primer: Fasete, Borislav Krunice Implanti Mario Fasete Ivan Fasete, Irina Krunice Fasete Suzana Krunice Implanti Saša Ortodoncija Fasete Tajana

Bezmetalna keramika danas je standard kao materijal u estetskim rekonstrukcijama zuba i implantata. Od ovakve vrste materijala mogu se izraditi keramičke fasete, odnosno keramički viniri, bezmetalne keramičke krunice, keramički mostovi, keramički inleji i onleji kao i krunice na implantima.

Krune i mostovi sa ograničenim optičkim karakteristikama, bez živosti i sa korozivnim prebojavanjem na desnima iznad zuba, danas su prošlost.

Prozirnost i translucencija bezmetalne keramike omogućava emitovanje prirodne boje supstance zuba i omogućava da svetlost kroz keramiku prolazi kao kroz prirodni zub. Protetska nadoknada izrađena od takve vrste materijala dobija optička svojstva slična prirodnom zubu.

Materijali koji se u tu svrhu upotrebljavaju mogu se podeliti prema načinu izrade i prema indikacijama.

IPS e.max keramika ili litijum disilikatna keramika predstavlja prvi izbor u rekonstrukciji zubnog niza. Svojim estetskim i fizičkim performansama može savršeno rekonstruisati ceo zubni luk u kome se jedna do druge mogu naći faseta, most na zubima i krunica na implantima. Od ovakve keramike možemo izraditi od izrazito svetlih, belih restauracija, preko značajno individualizovanih (kada se nadoknaÄ‘uje samo jedan zub) do potpuno transparentnih restauracija koje se neprimetno uklapaju u prirodan zubni niz. 


Keramika na bazi cirkonadioksida još uvek je nezamenljiva kod mostova velikog raspona. NajčešÄ‡i oblik cirkonskih rekonstrukcija je takav da se one dodatno oblažu fasetnom keramikom, mada se sve više izraÄ‘uju nadoknade od cirkondioksidne keramike sa punom konturom (Full contour zirconia). Takve nadoknade još uvek poseduju limitirajuće estetske performanse, no uspešno pokrivaju sve prebojenosti i nedostatke na prirodnim zubima.

Feldspatna keramika je najčešÄ‡e korišÄ‡ena za pokrivanje potpornih konstrukcija kod metalokeramičkih ili cirkonskih krunica, mada može se upotrebiti i za izradu faseta.

Krunice i mostovi mogu se izraditi na par načina od kojih su najčešÄ‡i presovanje i CAD/CAM metoda.

U Centru za Dentalnu Estetiku i Implantologiju dobićete adekvatan plan trapije koji će biti usklaÄ‘en sa vašim estetskim očekivanjima. Odluku o pravilnom izboru i načinu izrade keramičkih nadoknada donosimo nakon kliničkog pregleda, analize snimaka i analize studijskih modela. 

Implantati u estetskoj zoni

Implantati u estetskoj zoni

Primer: Implantati u frontu

Nadoknada zuba u estetskoj zoni predstavlja veliku strepnju za pacijenta u momentu kada se suoči sa činjenicom da će u toj zoni izgubiti zub. Najbolja zamena za izgubljeni zub je implantat. Kako je rasla želja za perfektnim potpuno prirodno integrisanim krunama na zubima, rasla je i potreba za isto takvim krunama na implantima. Za današnji kriterijum uspeha nije dovoljno samo da je implant čvrsto u kosti i da služi ,,bez problema’’.

Implant i krunica na njemu moraju i da izgledaju tako da okolina ne zna da je on tu!

Ako pacijent ima visoku liniju osmeha i eksponira sva frontalna tkiva u ustima, i zube i desni, za stomatologa je to najteži estetski zadatak i to za svaki terapijski tim predstavlja najveći izazov. Realizacija takvog postupka predstavlja mnogo više od ugradnje implanta. Ugradnji implantata koja sama po sebi kratko traje, predhodi detaljno planiranje pozicije budućeg implanta pomoću CBCT snimka, analize dizajna implantata koji će se za dati slučaj koristiti, protetske konekcije, kao i načina privremene rehabilitacije i planirane definitivne nadoknade na implantatu. Posle pravilno ugraÄ‘enog implanta, predstoji faza pedantne manipulacije mekim tkivima, desnima, ne bi li na kraju procesa krunica na implantu i desni oko nje izgledali bas kao prirodan zub.

Bez svesti o delikatnosti postupka i brzopletim postavljanjem implanta na lošu poziciju neće dovesti do prihvatljivog rezultata i takve je implante bolje eksplantirati.

Zbog toga je u cilju postizanja savršenih rezultata potrebno na početku tretmana precizno planirati izgled definitivne nadoknade, izvršiti implantaciju, upotrebiti veštačku kost, često koristiti mekotkivnu transplantaciju, kao i PRF-faktor rasta koji se uz pomoć laboratorijske procedure ekstrahuje iz krvi pacijenta.



Produženje kliničkih kruna

Produženje kliničkih kruna

Primer: Fasete Ivan

Pravilne proporcije širine i dužine zuba za idealnu liniju osmeha podjednako su važne  kao i harmoničan odnos vidljive bele boje zubne supstance i ružičaste boje okolnog mekog tkiva.  Nekada taj odnos može biti narušen, tako da jedan, više ili svi zubi mogu izgledati kratki, a osmeh ,,pun desni”. Mikrohirurška intervencija produženja kliničkih kruna izvodi se na više načina u zavisnosti od estetskih i funkionalnih zahteva. Njen cilj je da oslobodi vidljivi beli deo zuba i da kroz dužinu i pravilnu proporciju zuba osmehu da nepohodan i željen balans.

Dobro je znati, da su mnoge izuzetno estetski zahtevne rekonstrukcije sadržale produženje kliničke krune. 

Kompozitni ispuni

Kompozitni ispuni

Lep osmeh je danas postao imperativ. Savremena stomatologija je vidno napredovala na polju estetskih materijala. Kompozitni materijali, ili kako to pacijenti najčešÄ‡e kažu „bele plombe”, su postali superiorni kada je reč o konzervativnom zbrinjavanju zuba koji su oštećeni  karijesom. To je materijal koji je u potpunosti prilagoÄ‘en boji zuba. IzraÄ‘uje se u velikom broju nijansi tako da se za svakog pacijenta može naći odgovarajuća boja koja će se potpuno uklopiti u postojeću prirodnu.

Kompozitni ispuni se koriste i za prednje i za bočne zube. Zabluda je da kompozitne plombe nisu dovoljno čvrste za bočne zube. Veza koju kompozit ostvaruje sa zubom i slojevi kompozita međusobno dodatno ojačavaju zub i sprečavaju lomljenje ukoliko je plomba odgovarajuće veličine.

Naravno, nekad je oštećenje zuba veliko pa ga nije moguće sanirati plombom i u tim situacijama se pribegava drugim rešenjima kao što su keramički inleji, onleji ili keramičke krune.